Samedi, 2 septembre 2017 – Parcs Canada Jour de l’Erebus

10:00 - Dévoilement des soumissions artistiques pour la compétition d’oeuvres d’art
Lieu: Rez-chaussé du Hamlet Building

10:00 - 17:00 - Visionnement des soumissions artistiques
Lieu : Hamlet Building

10:00 - 17:00 - Ouverture du Nattilik Heritage Centre
Lieu: Nattilik Heritage Centre

14:30 - 16:30 - Umiyaqtutt Festival Opening Ceremony
Lieu: Community Hall

14:30 - 16:30 - Cérémonie d’ouverture du festival Umiyaqtutt Dévoilement des plaques du lieu historique national Épaves du Erebus et du HMS Terror
Lieu: Community Hall

19:00 - HMS Erebus: Présentation et histoires
Lieu: Community Hall

Dimanche, 3 septembre 2017 – Jour du Terror

Note: le bateau de croisière Le Boreal sera à Gjoa Haven de 8:00 – 15:00

10:00 - 12:00 - Visionnement des soumissions artistiques pour la compétition d’oeuvres d’art
Lieu: Rez-chaussé du Hamlet Office

10:00 - 12:00 - Nattilik Heritage Centre open
Lieu: Nattilik Heritage Centre

13:00 - Jeux traditionnels inuits
Lieu: Gideon Qitsualik Memorial Hall

14:00 - 16:00 - Visite de la barge avec Parcs Canada et l’équipe d’archéologues sub-aquatiques
Lieu: Barge (Plage)

17:00 - 22:00 - Présentation sur le HMS Terror Presentations et festin communautaire
Lieu: Gideon Qitsualik Memorial Hall

Lundi, 4 septembre 2017 – Journée pour les familles

10:00 - 12:00 - Ouverture du Nattilik Heritage Centre
Lieu: Nattilik Heritage Centre

10:00 - 11:30 - Oeuvre d’art collaborative: Inukshuk
Lieu : Plage

13:00 - Jeux traditionnels inuits
Lieu: Gideon Qitsualik Memorial Hall (intérieur & extérieur)

13:30 - 15:30 - Oeuvre d’art collaborative: travaux d’aiguille

14:00 - 16:00 - Visite de la de la Barge avec Parcs Canada et l’équipe d’archéologues sub-aquatiques
Lieu: Barge (Plage)

Mardi, 5 septembre 2017

10:00 - 17:00 - Visionnement des soumissions artistiques pour la compétition d’oeuvres d’art
Lieu: Rez-chaussé du Hamlet Office

10:00 - 17:00 - Ouverture du Nattilik Heritage Centre open
Lieu: Nattilik Heritage Centre

14:00 - 17:00 - Oeuvres d’art coopératives: Inukshuk et travaux d’aiguille
Lieu: Plage et Nattilik Heritage Centre

19:00 - Jeux traditionnels inuits
Lieu: À l’extérieur du Community Hall

20:00 - 21:00 - Visite de la de la Barge avec Parcs Canada et l’équipe d’archéologues sub-aquatiques

Mercredi 6 septembre 2017

10:00 - 17:00 - Visionnement des soumissions artistiques
Lieu: Rez-chaussé du Hamlet Office

10:00 - 17:00 - Ouverture du Nattilik Heritage Centre open
Lieu: Nattilik Heritage Centre

14:00 - 17:00 - Oeuvres d’art coopératives : Inukshuk et travaux d’aiguille
Lieu: Plage et Nattilik Heritage Centre

19:00 - Jeux traditionnels inuits
Lieu: À l’extérieur du Community Hall

20:00 - 21:00 - Visite de la de la Barge avec Parcs Canada et l’équipe d’archéologues sub-aquatiques

Jeudi, 7 septembre 2017

10:00 - 17:00 - Visionnement des soumissions artistiques
Lieu: Rez-chaussé du Hamlet Office

10:00 - 17:00 - Ouverture du Nattilik Heritage Centre open
Lieu: Nattilik Heritage Centre

2:00 pm - 5:00 pm - Oeuvres d’art coopératives : Inukshuk et travaux d’aiguille
Lieu: Plage et Nattilik Heritage Centre

19:00 - Jeux traditionnels inuits
Lieu: Terrain

8:00 pm - 9:00 pm - Visite de la de la Barge avec Parcs Canada et l’équipe d’archéologues sub-aquatiques

Vendredi, 8 septembre 2017 

10:00 - 17:00 - Visionnement des soumissions artistiques
Lieu: Rez-chaussé du Hamlet Office

10:00 - 17:00 - Ouverture du Nattilik Heritage Centre open

14:00 – 17:00 - Oeuvres d’art coopératives : Inukshuk et travaux d’aiguille
Lieu: Plage et Nattilik Heritage Centre

7:00 pm - 9:00pm - Jeux traditionnels inuits
Lieu: Gymnase de l’école secondaire

Samedi, 9 septembre 2017

14:00 – 17:00 - Oeuvres d’art coopératives : Inukshuk et travaux d’aiguille
Lieu: Plage et Nattilik Heritage Centre

19:00 - Jeux traditionnels inuits
Lieu: Gideon Qitsualik Memorial Hall

Dimanche, 10 septembre 2017
Jour Canada 150 : Visite d’Adventure Canada et Célébration de fermeture

8:30 - Le bateau de croisière Adventure Canada arrive à Gjoa Haven

11:00 - Performances culturelles
Lieu: Gymnase de l’école secondaire

11:45 - Résultats et remise des prix du concours artistique

12:30 – 21:00  - Fête communautaire et danse

ᐅᒦᔭᖅᑐᕕᓂᖅᓄᑦ ᖁᕕᐊᓲᑕᐅᓂᖓᓄᑦ ᐊᑐᒐᒡᓴᑦ

ᓯᕙᑖᖅᕕᒃ, ᓯᑎᑉᐱᕆ 2, 2017 – ᐃᕋᐸᔅ ᐅᑉᓗᐊ ᒥᖕᒍᐃᖅᓯᖅᕕᓕᕆᔩᑦ ᑳᓇᑕᒥ

10:00am - ᐊᑭᓇᓱᐊᕈᑕᐅᔪᒧᑦ ᓴᓇᐅᔮᖅᓄᑦ ᑕᑰᖅᑕᐅᓂᐊᑦ
ᓱᒥ: ᐊᑖᓂ ᐊ’ᓖᑦᑐᒥ ᕼᐋᒪᓚᒡᑯᑦ ᐃᒡᓗᖁᑖᓂ

10:00am - 5:00pm - ᓴᓇᐅᔮᑦ ᐅᓂᑉᑳᓕᐅᖅᑕᐅᓯᒪᔪᓪᓗ ᑕᑰᖅᑕᐅᓂᐊᑦ

10:00am - 5:00pm - ᓇᑦᑎᓕᒡᒥ ᐅᑐᖅᑲᖃᖅᕕᒃ ᐅᑯᐃᖅᓯᒪᓂᐊᖅ
ᓱᒥ: ᓇᑦᑎᓕᒡᒥ ᐅᑐᖃᖃᖅᕕᐊᓂ

2:30pm - 4:30pm - ᐅᒦᔭᖅᑐᓄᑦ ᐅᒡᑯᐃᑕᐅᓂᐊᖅ ᖁᕕᐊᓲᑕᐅᓂᖓᓄᑦ
ᓱᒥ: ᓄᓇᓕᒡᒥᐅᑦ ᐅᓚᑉᕿᕕᐊᓂ

2:30pm - 4:30pm - ᐅᓖᖅᑕᐅᓗᓂ ᑎᑎᕋᖅᓂᕕᖓᔪᒡᓴᖅ ᐅᒦᔭᐅᑕᐅᓯᒪᔪᒡᓄᑦ ᐃᐅᕋᐸᔅᒧᑦ ᑎᐅᕈᒧᓪᓗ ᐃᓂᑐᖃᕆᓕᑕᐃ’ᓄᑦ
ᓱᒥ: ᓄᓇᓕᒡᒥᐅᑦ ᐅᓚᑉᕿᕕᐊᓂ

7:00 pm - HMS ᐃᐅᕋᐸᔅ: ᐊ’ᔨᖑᐊᑦ ᖁᖕᒋᐊᒐᐅᓗᑎᒃ ᑕᐃᒪᓗ ᐅᓂᑉᑲᐅᓯᕆᔭᐅᓗᓂ
ᓱᒥ: ᓄᓇᓕᒡᒥᐅᑦ ᐅᓚᑉᕿᕕᐊᓂ

ᐅᑉᓗᕆᔪᖅ, ᓯᑎᑉᐱᕆ 3, 2017 – ᑎᐅᕈ ᐅᑉᓗᐊ

ᖃᐅᔨᒪᔭᒡᓴᖅ: 8-3 ᓕ ᐳᕆᐊᓪᐳᓚᕋᖅᑎᓂᒃ ᐊᒡᔭᖅᑐᐃᑦ ᑎᑭᓯᒪᓂᐊᖅ ᐅᖅᓱᖅᑑᒧᑦ

10:00 am - 12:00 pm - ᑕᑰᖅᑕᐅᓗᑎᒃ ᓴᓇᐅᔮᑦ ᐅᓂᑉᑳᓕᐅᖅᑕᐅᓯᒪᔪᓪᓗ
ᓱᒥ: ᐊᑖᓂ ᕼᐋᒪᓚᒡᑯᑦ ᐃᒡᓗᖁᑖᓂ

10:00am - 12:00pm - ᓇᑦᑎᓕᒡᒥ ᐅᑐᖅᑲᖃᖅᕕᒃ ᐅᑯᐃᖅᓯᒪᓂᐊᖅ
ᓱᒥ: ᓇᑦᑎᓕᐅᑉ ᐅᑐᖅᑲᖃᖅᕕᐊᓂ

1pm - ᐃᓄᐃᑦ ᐅᓚᑉᕿᔾᔪᑕᐃ’ᓄᑦ ᐅᓚᑉᕿᓂᐊᑦ
ᓱᒥ: ᓄᓇᓕᒡᒥᐅᑦ ᐅᓚᑉᕿᕕᐊᓂ

2:00 pm - 4:00 pm - ᕿᒥᖅᕈᐊᖅᑎᑕᐅᓗᑎᒃ ᑳᓇᑕᒥ ᒥᖕᒍᐃᖅᓯᖅᕕᓕᕆᔩᑦ ᐅᑐᖃᓕᕆᔨᐊ’ᓂᑦ ᐊ’ᔨᓕᐅᖅᑕᐅᓯᒪᔪᓂᑦ ᐃᒪᐅᑉ ᐃᓗᐊᓃᑦᑐᓂᒃ
ᓱᒥ: ᐅᒥᐊᒡᑯᑦ ᐊᒡᔭᖅᑑ’ᒥ (ᑎᑭᖅᕿᐅᖅᓯᒪᔪᒥᑦ)

5:00 pm - 10:00 pm - HMS ᑎᐅᕈ ᐅᖃᐅᓯᐅᓗᓂ ᓂᕆᕕᒡᕈᐊᖅᓗᑎᒡᓗ
ᓱᒥ: ᓄᓇᓕᒡᒥᐅᑦ ᐅᓚᑉᕿᕕᐊᓂ

ᓴᓇᖕᒐᐅᑦ, ᓯᑎᑉᐱᕆ 4, 2017 - ᐃᒡᓗᒥᐅᑕᕇᓄᑦ ᐅᑉᓗᖅ

10:00 am - 12:00 pm - ᓇᑦᑎᓕᒡᒥ ᐅᑐᖅᑲᖃᖅᕕᒃ ᐅᑯᐃᖅᓯᒪᓂᐊᖅ
ᓱᒥ: ᓇᑦᑎᓕᒡᒥ ᐅᑐᖅᑲᖃᖅᕕᐊᓂ

10:00 am - 11:30 am - ᓴᓇᖃᑎᒌᒡᓗᑎᒃ ᓴᓇᐅᒐᖃᖅᑐᑦ: ᐃᓄᒡᓱᒡᒥᒃ
ᓯᓈᓂ ᑎᑭᖅᕿᐅᖅᓯᒪᔪᑉ ᖃᓂᖓᓂ

1:00 pm - ᐃᓄᐃᑦ ᐅᓚᑉᕿᔾᔪᓰ’ᓄᑦ ᐅᓚᑉᕿᓂᖅ
ᓱᒥ: ᓄᓇᓕᒡᒥᐅᓂᑦ ᐅᓚᑉᕿᕕᐊᓂ (ᐃᓯᖅᓯᒪᓗᑎᒃ ᐊᓃᖅᓗᑎᒡᓘᓃᑦ)

1:30 pm - 3:30 pm - ᓴᓇᖃᑎᒌᒡᖢᑎᒃ ᓴᓇᐅᒐᐅᔪᖅ: ᒥᖅᓱᒐᐅᔪᒧᑦ
ᓱᒥ: ᓇᑦᑎᓕᒡᒥ ᐅᑐᖅᑲᖃᖅᕕᐊᓂ

2:00 pm - 4:00 pm - ᕿᒥᖅᕈᐊᖅᑎᑕᐅᓗᑎᒃ ᑳᓇᑕᒥ ᒥᖕᒍᐃᖅᓯᖅᕕᓕᕆᔩᑦ ᐅᑐᖃᓕᕆᔨᐊ’ᓂᑦ ᐊ’ᔨᓕᐅᖅᑕᐅᓯᒪᔪᓂᑦ ᐃᒪᐅᑉ ᐃᓗᐊᓃᑦᑐᓂᒃ
ᓱᒥ: ᐅᒥᐊᖅᓄᑦ ᑲᓕᑕᖅᓂᑦ

ᐊᐃᑉᐱᐅᑦ, ᓯᑎᑉᐱᕆ 5, 2017

10:00 am - 5:00 pm - ᑕᑰᖅᑕᐅᓗᑎᒃ ᓴᓇᐅᔮᑦ ᐅᓂᑉᑳᓕᐅᖅᑕᐅᓯᒪᔪᓪᓗ
ᓱᒥ: ᕼᐋᒻᒪᓚᒡᑯᑦ ᑎᑎᕋᖅᕕᐊᓂ

10:00 am - 5:00 pm - ᓇᑦᑎᓕᒡᒥ ᐅᑐᖅᑲᖃᖅᕕᒃ ᐅᑯᐃᖅᓯᒪᓂᐊᖅ
ᓱᒥ: ᓇᑦᑎᓕᒡᒥ ᐅᑐᖅᑲᖃᖅᕕᐊᓂ

2:00 pm - 5:00 pm - ᓴᓇᖃᑎᒌᒡᖢᑎᒃ ᓴᓇᐅᒐᐅᔪᖅ: ᐃᓄᒡᓱᓕᐅᒐᐅᔪᒧᑦ ᒥᖅᓱᒐᐅᔪᒧᓪᓗᑦ
ᓱᒥ ᓯᓈᓂ ᑎᑭᖅᕿᐅᖅᓯᒪᔪᑉ ᖃᓂᖓᓂ ᓇᑦᑎᓕᒡᒥᐅᓂ ᐅᑐᖅᑲᖃᖅᕕᐊᓂᓗ

7:00 pm - ᐃᓄᐃᑦ ᐅᓚᑉᕿᔾᔪᓰ’ᓄᑦ ᐅᓚᑉᕿᓂᐊᑦ
ᓱᒥ: ᐅᓚᑉᕿᕕᐅᑉ ᓯᓚᑖᓂ

8:00 pm - 9:00 pm - ᕿᒥᖅᕈᐊᖅᑎᑕᐅᓗᑎᒃ ᑳᓇᑕᒥ ᒥᖕᒍᐃᖅᓯᖅᕕᓕᕆᔩᑦ ᐅᑐᖃᓕᕆᔨᐊ’ᓂᑦ ᐊ’ᔨᓕᐅᖅᑕᐅᓯᒪᔪᓂᑦ ᐃᒪᐅᑉ ᐃᓗᐊᓃᑦᑐᓂᒃ

ᐱᖓᑦᑎᐅᑦ, ᓯᑎᑉᐱᕆ 6, 2017

10:00 am - 5:00 pm - ᑕᑰᕆᓗᑎᒃ ᓴᓇᐅᔮᓂᒃ ᐅᓂᑉᑳᓕᐅᖅᓯᒪᔪᓂᒡᓗ ᑐᓂᔭᐅᓯᒪᔪᓂᒃ
ᓱᒥ: ᕼᐋᒪᓚᒡᑯᑦ ᐃᒡᓗᖁᑖᓂ ᐊ’ᓕᖅᒥ

10:00 am - 5:00 pm - ᓇᑦᑎᓕᒡᒥ ᐅᑐᖅᑲᖃᖅᕕᒃ ᐅᑯᐃᖅᓯᒪᓂᐊᖅ
ᓱᒥ: ᓇᑦᑎᓕᒡᒥ ᐅᑐᖅᑲᖃᖅᕕᐊᓂ

2:00 pm - 5:00 pm - ᓴᓇᖃᑎᒌᒡᖢᑎᒃ ᓴᓇᐅᒐᐅᔪᖅ: ᐃᓄᒡᓱᓕᐅᒐᐅᔪᒧᑦ ᒥᖅᓱᒐᐅᔪᒧᓪᓗᑦ
ᓱᒥ: ᓯᓈᓂᓗ ᓇᑦᑎᓕᒡᒥ ᐅᑐᖅᑲᖃᖅᕕᐊᓂ

7:00 pm - ᐃᓄᐃᑦ ᐅᓚᑉᕿᔾᔪᓰ’ᓄᑦ ᐅᓚᑉᕿᓂᐊᑦ
ᓱᒥ: ᓄᓇᓕᒡᓂ ᐅᓚᑉᕿᕕᐊᓂ ᐅᕝᕙᓘᓃᑦ ᓯᓚᒥ

8:00 pm - 9:00 pm - ᕿᒥᖅᕈᐊᖅᑎᑕᐅᓗᑎᒃ ᑳᓇᑕᒥ ᒥᖕᒍᐃᖅᓯᖅᕕᓕᕆᔩᑦ ᐅᑐᖃᓕᕆᔨᐊ’ᓂᑦ ᐊ’ᔨᓕᐅᖅᑕᐅᓯᒪᔪᓂᑦ ᐃᒪᐅᑉ ᐃᓗᐊᓃᑦᑐᓂᒃ

ᓯᑎᑉᐱᕆ 7, 2017

10:00 am - 5:00 pm - ᑕᑰᖅᑕᐅᓗᑎᒃ ᓴᓇᐅᔮᑦ ᐅᓂᑉᑳᓕᐅᖅᑕᐅᓯᒪᔪᓪᓗ
ᓱᒥ: ᕼᐋᒪᓚᒡᑯᑦ ᐃᒡᓗᖁᑖᓂ ᐊ’ᓕᖅᒥ

10:00 am - 5:00 pm - ᓇᑦᑎᓕᒡᒥ ᐅᑐᖅᑲᖃᖅᕕᒃ ᐅᑯᐃᖅᓯᒪᓂᐊᖅ
ᓱᒥ: ᓇᑦᑎᓕᒡᒥ ᐅᑐᖅᑲᖃᖅᕕᐊᓂ

2:00 pm - 5:00 pm - ᓴᓇᖃᑎᒌᒡᖢᑎᒃ ᓴᓇᐅᒐᐅᔪᖅ: ᐃᓄᒡᓱᓕᐅᒐᐅᔪᒧᑦ ᒥᖅᓱᒐᐅᔪᒧᓪᓗᑦ
ᓱᒥ: ᓯᓈᓂ ᓇᑦᑎᓕᐞᒥ ᐅᑐᖅᑲᖃᖅᐊᓂ

7:00 pm - ᐃᓄᐃᑦ ᐅᓚᑉᕿᔾᔪᓰ’ᓄᑦ ᐅᓚᑉᕿᓂᐊᑦ
ᓱᒥ: ᐊᓇᐅᓕᒑᖅᕕᒡᒥ

8:00 pm - 9:00 pm - ᕿᒥᖅᕈᐊᖅᑎᑕᐅᓗᑎᒃ ᑳᓇᑕᒥ ᒥᖕᒍᐃᖅᓯᖅᕕᓕᕆᔩᑦ ᐅᑐᖃᓕᕆᔨᐊ’ᓂᑦ ᐊ’ᔨᓕᐅᖅᑕᐅᓯᒪᔪᓂᑦ ᐃᒪᐅᑉ ᐃᓗᐊᓃᑦᑐᓂᒃ

ᓯᑎᑉᐱᕆ 8, 2017

10:00 am - 5:00 pm - ᑕᑰᖅᑕᐅᓗᑎᒃ ᓴᓇᐅᔮᑦ ᐅᓂᑉᑳᓕᐅᖅᑕᐅᓯᒪᔪᓪᓗ
ᓱᒥ: ᕼᐋᒪᓚᒡᑯᑦ ᐃᒡᓗᖁᑖᓂ ᐊ’ᓕᖅᒥ

10:00 am - 5:00 pm - ᓇᑦᑎᓕᒡᒥ ᐅᑐᖅᑲᖃᖅᕕᒃ ᐅᑯᐃᖅᓯᒪᓂᐊᖅ

2:00 pm - 5:00 pm - ᓴᓇᖃᑎᒌᒡᖢᑎᒃ ᓴᓇᐅᒐᐅᔪᖅ: ᐃᓄᒡᓱᓕᐅᒐᐅᔪᒧᑦ ᒥᖅᓱᒐᐅᔪᒧᓪᓗᑦ
ᓱᒥ: ᓯᓈᓂ ᓇᑦᑎᓕᒡᒥ ᐅᑐᖅᑲᖃᖅᕕᐊᓂ

7:00 pm - 9:00pm - ᐃᓄᐃᑦ ᐅᓚᑉᕿᔾᔪᓰ’ᓄᑦ ᐅᓚᑉᕿᓂᐊᑦ
ᓱᒥ: ᐊᖓᔪᒡᖠᖅᓄᑦ ᐃᓕᓴᖅᕕᐊᑕ ᐅᓚᑉᕿᕕᐊᓂ

ᓯᕙᑖᖅᕕᒃ, ᓯᑎᑉᐱᕆ 9, 2017

2:00 pm – 5:00 pm - ᓴᓇᖃᑎᒌᒡᖢᑎᒃ ᓴᓇᐅᒐᐅᔪᖅ: ᐃᓄᒡᓱᓕᐅᒐᐅᔪᒧᑦ ᒥᖅᓱᒐᐅᔪᒧᓪᓗᑦ
ᓱᒥ: ᓯᓈᓂ ᓇᑦᑎᓕᒥ ᐅᑐᖅᑲᖃᖅᕕᐊᓂ

7:00 pm - ᐃᓄᐃᑦ ᐅᓚᑉᕿᔾᔪᓰ’ᓄᑦ ᐅᓚᑉᕿᓂᐊᑦ
ᓱᒥ: ᓄᓇᓕᒡᒥᐅᑦ ᐅᓚᑉᕿᕕᐊᓂ

ᐅᑉᓗᕆᔪᖅ, ᓯᑎᑉᐱᕆ, ᓯᑎᑉᐱᕆ 10, 2017

8:30 am - ᐅᒥᐊᖅ ᐊᐅᓚᔨᐅᔪᓄᑦ ᑳᓇᑕᒥ ᑎᑭᓪᓗᓂ ᐅᖅᓱᖅᑑᒧᑦ

11:00 am - ᐃᓕᑦᖁᓯᐅᔪᓄᑦ ᖁᖕᒋᐊᑎᑦᑎᓗᑎᒃ
ᓱᒥ: ᐊᖓᔪᒡᖡᑦ ᐃᓕᓴᖅᕕᐊᑕ ᐅᓚᑉᕿᕕᐊᓂ

11:45 am - ᓴᓇᐅᔭᖅᓄᑦ ᐅᓂᑉᑳᓕᐊᖑᔪᓄᓪᓗ ᐊᑭᑎᑦᑎᔾᔪᑕᐅᔪᓄᑦ ᑐᓂᐅᕋᐃᓗᑎᒃ

12:30 pm – 9:00 pm - ᓂᕆᑯᒡᔪᐊᓗᑎᒃ ᒧᒥᖅᓗᑎᒡᓗ